Ustavující jednání zastupitelstva: Rozkaz zněl jasně

Ustavující jednání zastupitelstva: Rozkaz zněl jasně

Komentář Sdružení pro Lipence k prvnímu jednání nového zastupitelstva

Dne 5.11. 2014 proběhlo ustavující zasedání lipeneckého zastupitelstva za účasti všech nově zvolených zastupitelů, tajemnice úřadu a ředitelek základní a mateřské školy. Na jednání se přišlo podívat asi třicet občanů. Zápis z jednání je zveřejněn zde. Videozáznam naleznete zde.

Rozložení mandátů nového zastupitelstva:

Hnutí pro Prahu (HPP) : 6 mandátů

Sdružení pro Lipence (SpL): 5 mandátů

ODS: 3 mandáty

ČSSD: 1 mandát

Zastupitelé složili slib a schválili program a začali projednávat jednací řád.

Jednací řád zastupitelstva

Jednací řád stanovuje praktická pravidla pro jednání zastupitelstva. Sdružení pro Lipence navrhlo k jednacímu řádu následující změny:

    1. Řádné zasedání zastupitelstva se koná nejméně jednou za dva měsíce. V minulém volebním období se zastupitelstvo scházelo pouze čtyřikrát do roka, což je minimální zákonný požadavek. Častější jednání zastupitelstva přispějí k otevřenosti a větší informovanosti.

    2. Úřad MČ Lipence bude zveřejňovat kromě místa, doby a navrženého programu i podklady nejméně 7 dní před konáním zastupitelstva. V minulém volebním období úřad zveřejňoval pouze zákonné minimum informací včetně velmi stručného programu. SpL navrhlo, aby se k tomuto stručnému programu zveřejňovaly předem i podklady, které od úřadu obdrží k jednání zastupitelé.

    3. Každý občan má právo se vyjádřit k projednávaným bodům - v rámci projednávaného bodu a ještě před přijetím rozhodnutí. Volná diskuze občanů k bodům, které nejsou na programu zastupitelstva, se uskuteční ve vyhrazeném čase na začátku a na konci zasedání zastupitelstva. Současná praxe je volnou diskuzi umožnit až na závěr jednání. V několika případech neměli občané v minulosti možnost se vyjádřit k projednávaným bodům.

    4. Ze zasedání se bude pořizovat audiozáznam. Audiozáznam by byl po jednání zveřejněn na stránkách úřadu, jako je běžnou praxí na Zbraslavi nebo v Černošicích.

Body 1, 2 a 3 byly při hlasování bohužel zamítnuty většinou zastupitelů HPP, ODS a ČSSD. V diskuzi k návrhu č. 4 zaznělo, že je třeba návrh doplnit o kalkulaci nákladů a technickou proveditelnost. Návrh jsme proto stáhli, informace doplníme a vzneseme na příštím zastupitelstvu. Jednací řád byl schválen v původně navrhované podobě proti vůli SpL.

Volba starosty

Paní Stará (ODS) navrhla pana Popka (HPP) jako představitele vítězné strany. Sdružení pro Lipence navrhlo Ing. Čížka (ODS). Vedly nás k tomu následující důvody:

    1. Při současném rozložení sil nemáme šanci prosadit vlastního kandidáta.

    2. Velkou část práce starosty stejně dělá Ing. Čížek (přípravy na jednání Rady a zastupitelstva, zápisy, přípravy smluv a výběrových řízení, zastupování MČ na kontrolních dnech staveb a pod.) a dlouhou dobu naši MČ vedl.

    3. Ing. Čížek nepřeběhl k jiné straně a ODS má zastoupení na Magistrátu. HPP v celopražských volbách zcela propadlo, za panem Popkem nikdo na Magistrátu nestojí a mít starostu z tohoto hnutí Lipencům na dobré pověsti nepřidá.

Pan Čížek naši nominaci odmítnul. Devíti hlasy byl tedy starostou zvolen pan Popek, ujal se vedení schůze a pronesl inaugurační projev:

Asi jste si všimli, že jsem se nijak nehrnul do nominačního projevu. Pronášel bych ho potřetí.

Čemu asi vděčím za přízeň našich obyvatel? Myslím, že většina bude souhlasit s mým názorem, že za člověka má mluvit dobře odvedená práce a ne plané řeči a populistické výkřiky.

Přestože volba byla tajná, myslím, že vím, komu mám poděkovat. Děkuji zastupitelům, kteří podpořili názor většiny lipaňáků a lipeneckých voličů.

Volební účast byla, jaká byla. Původně jsem očekával větší, ale dopadlo to, jak to dopadlo.

Co mě těší: Že se nepřemáhala skupina lidí, která se v předvolebním čase víc než férovému představování svého programu věnovala dehonestaci nejen mé osoby, ale i osoby pana místostarosty neodpustitelným způsobem. Pak si dovolí se mu nějakým způsobem vtírat do přízně, ale to je jejich rozhodnutí. Dovoluji si říct, že kdyby ta přízeň náhodou přišla, tak by mě urazila.

A co mě těší, že pro mě nehlasovala osoba docela pokřiveného charakteru a podvraťáckých manýrů.

Takže děkuji všem, kteří pro mě hlasovali.

Pan starosta se cítí neodpustitelně ublížený naší volební kampaní, a proto se s námi (a třetinou lipeneckých voličů, které Sdružení reprezentuje) zkrátka nebude bavit.

Starosta Popek navrhl na post místostarosty pana Čížka. Marek Janka (SpL) navrhl Lenku Kadlecovou (SpL) jako členku druhé nejsilnější strany. Deseti hlasy byl zvolen Ing. Čížek.

Rada a výbory, školská rada

Lipence mají pětičlennou Radu. Starosta a místostarosta jsou členové Rady automaticky, zastupitelé proto zvolili zbývající tři radní: Ing. Starou (ODS), JUDr. Kerbacha (HPP) a Ing. Rulíka (HPP).

Zastupitelstvo si podle zákona musí zvolit dva výbory, finanční a kontrolní. Finanční výbor kontroluje dodržování rozpočtu MČ. Kontrolní výbor kontroluje plnění usnesení zastupitelstva. Je běžnou praxí, že ve výborech mají rozhodující roli představitelé opozice. Je tomu tak například v sousedních Černošicích. U nás v Lipencích se většina ODS, HPP a ČSSD rozhodla, že se budou raději kontrolovat sami. Do kontrolního výboru byli zvoleni zastupitelé Bárta (HPP), Murinová (HPP), Řezník (ČSSD) a občané Kožíšek a Kubík. Finanční výbor tvoří Rulík (HPP), Reihser (HPP), Stará (ODS) a občané Messnerová a Váchal.

Navržené kandidáty za SpL nikdo z koalice HPP/ODS/ČSSD nepodpořil a zvoleni nebyli.

Koalice si dále zvolila své kandidáty paní Kožíškovou a starostu Popka (HPP) do školské rady lipenecké ZŠ. Mgr. Kadlecová (SpL), která v minulém volebním období ve školské radě působila, zvolena nebyla.

Jednací řád Rady MČ

Po několika nekonfliktních bodech přišel na řadu návrh SpL na změnu jednacího řádu Rady.

Protože zastupitelstvo volí Radu a Rada je odpovědná zastupitelstvu, navrhovali jsme v zájmu větší transparentnosti a otevřenosti:

    1. Aby o programu a termínu zasedání Rady byli informováni všichni zastupitelé.Náš návrh vycházel ze zkušenosti z minulého volebního období, kdy Rada např. podstatným způsobem změnila dodatkem smlouvu schválenou zastupitelstvem. Zveřejnění zápisu z Rady se zpozdilo a všichni zastupitelé se o změně dozvěděli až ve chvíli, kdy už byly práce provedeny podle dodatku. HPP a ODS deklarovaly před volbami otevřenost a transparentnost, návrh je tedy v souladu s jejich programem.

    2. Aby se každý ze zastupitelů mohl jednání Rady zúčastnit jako pozorovatel.

    3. Aby všechny přílohy k zápisu Rady byly radními podepsány během jednání a nemohlo tedy dojít k jejich záměně nebo doplnění. Všichni radní podepisují zápis z jednání Rady. Jeho součástí je i seznam příloh, kterých bývá dost. Jednotlivé přílohy radní přitom nepodepisují. Pokud by byly podepsané, nelze je pozměnit, doplnit ani nahradit jinými. Z minulosti víme, že byl např. zveřejněn zápis z Rady, jehož přílohou (ty se nezveřejňují ) byl i „Dodatek č.3“. Na úřadě ale tento dodatek u zápisu přiložen nebyl. Co tedy radní schválili?

Bohužel zastupitelé HPP, ODS a ČSSD opět všechny návrhy zamítli. Máme pro takové jednání jediné vysvětlení:

„Rozkaz zněl jasně: nesmí projít (žádný z návrhů SpL)“

Podívejte se na záznam ze zasedání zastupitelstva:

Videozáznam 1. ustavujícího zasedání zastupitelstva MČ Lipence >

< zpět na komentáře