Pouhý den po čtvrtém zasedání zastupitelstva jsme ve schránkách našli další vydání Modrého zpravodaje (dále jen MZ), informačního občasníku lipeneckých zastupitelů za ODS. Informovanost občanů je jistě důležitá, proto je mimo jiné součástí volebního programu Sdružení pro Lipence. Bohužel MZ prezentuje některé události v obci opravdu jednostranně. Považujeme proto za potřebné zveřejnit také stanoviska SpL.
Hned v úvodu Modrého zpravodaje zastupitelé ODS píší o dotacích hl. m. Prahy městským částem, a přitom zmiňují "několik let starý záměr z minulého volebního období" ohledně nákupu pozemku a budovy v sousedství ZŠ Lipence za účelem rozšíření ZŠ.
Zde bychom rádi uvedli, že v tomto volebním období se jedná výhradně o iniciativu SpL, které tento námět vypracovalo a prostřednictvím svých zastupitelů nákup pozemku a budovy navrhlo. O žádném záměru z minulého volebního období přitom nepadla ani zmínka, a to ani ze strany těch zastupitelů ODS, kteří byli zvoleni již v minulém volebním období.
To v nás vyvolává pocit, že se ODS snaží prezentovat některé aktivity SpL jako vlastní.
Na druhou stranu jsme rádi, že náš návrh na přikoupení pozemku a budouvy pro budoucí rozšíření ZŠ našel u zastupitelů ODS podporu a že se jej velmi pravděpodobně podaří v dohledné době zrealizovat.
Dalším bodem z programu SpL, který se již podařilo splnit, je rozmístění laviček v obci. Jak píší zastupitelé ODS, stačil jeden telefonát starosty a oslovená firma lavičky zdarma instalovala. Bohužel výsledek v tomto případě odpovídá vynaloženému úsilí, lavičky nejsou moc pěkné, a s jejich umístěním si zjevně nikdo hlavu nelámal. Místní kapličku křivá lavička doslova hyzdí.
O záměru instalovat v obci lavičky nebyli předem informováni nejen občané, ale ani zastupitelé (přinejmenším ne zastupitelé SpL). Před volbami jsme nabízeli naše síly a zkušenosti ve prospěch rozvoje Lipenců. Rádi bychom se například podíleli na rozhodnutí, jaké lavičky v obci instalovat, i kde by bylo vhodné je umístit. Za vhodný postup v tomto i v podobných případech SpL považuje sestavit komisi složenou z občanů s výtvarným vzděláním (grafiků, architektů, atd.), která by se vyjadřovala k vzhledu a vybavení veřejných prostranství v obci. Jsme přesvědčeni, že bylo možné lavičky v obci rozmístit lépe, a dokonce se mohlo podařit vybrat nějaké vkusné.
Vždyť to je jedna z prvních věcí, kterých si návštěvník Lipenců všimne.
Mimochodem - lavičky, které jsou v Lipencích instalovány, slouží jako billboard. Společnost AD-Net spol. s r. o., která lavičky nainstalovala, se zabývá prodejem venkovní reklamy, který je hlavním zdrojem jejích příjmů.
Poznámkou o počátečních tahanicích o výši zastupitelských náhrad zřejmě zastupitelé ODS připomínají návrh SpL vyplácet zastupitelům 50% z maximální výše odměn daných zákonem. Tento návrh označil pan starosta za populistický a následně byl hlasy ODS zamítnut a náhrady jsou vypláceny v plné výši.
Kdyby byl návrh SpL přijat, šetřili bychom z rozpočtu obce více než 20 tisíc Kč měsíčně jen na odměnách zastupitelů za ODS. Poukazovat v tomto kontextu na fakt, že každý zastupitel ODS přispívá 500 Kč měsíčně na společný účet, ze kterého pak "sponzorují" různé aktivity, nám připadá vyloženě nevkusné a právě toto je populismus nejhrubšího zrna.
Oceňujeme poetický jazyk v té pasáži Modrého zpravodaje, která je věnována škole. Podívejme se ale radši na následující fakta: Ze druhé třídy přestupuje na jinou ZŠ před příštím školním rokem minimálně 8 dětí. Jiných osm dětí z Lipenců, které přišly letos k zápisu do první třídy, zvolilo nakonec jinou školu. A byť to pan starosta slyší nerad, i on přeložil dítě před sedmi lety z lipenecké školy pryč, protože paní ředitelka nedokázala reagovat dostatečně rychle na vzniklé problémy s učitelkou. Byla to stejná paní ředitelka a velmi podobné problémy, jaké se v místní ZŠ projevují nyní.
Základní škola je financována ze státního rozpočtu podle počtu žáků. S každým žákem, který školu předčasně opustí, případně na ni vůbec nenastoupí, přichází škola o citelnou finanční částku. Lipenecká základní škola se již delší dobu potýká s nedostatkem financí na platy učitelů. Chceme, aby z tohoto důvodu odcházeli nebo vůbec nenastoupili kvalitní pedagogové do naší základní školy?
Napadá nás otázka: Jaké problémy budou ještě muset ve škole vzniknout, aby je zastupitelé za ODS považovali za vážné a pokusili se je řešit? Místo snahy o nápravu závažných problémů v naší škole připadá zastupitelům ODS "mrzuté", že v akcích snažících se o zlepšení alespoň těch nejkřiklavějších případů jsou zapojeni členové Školské rady a Školské komise! Vždyť přesně to má být náplní jejich práce!
Pro upřesnění - činnost Školské rady je dána zákonem. Je to orgán školy umožňující mimo jiné i zákonným zástupcům žáků podílet se na správě školy. ŠR také podle zákona podává podněty a oznámení řediteli školy a zřizovateli. Je ovšem na zřizovateli, jak s těmito podněty naloží.