Zde uvádíme Vaše otázky a naše odpovědi na ně.
Otázka: Další otázka se týká bodu, ve kterém slibujete nastavit průhlednou a efektivní spolupráci městských organizací s bankou. Mohli byste být konkrétnější? V čem podle Vás je nyní chyba?
Odpověď: Mnohé lipenecké organizace, např. škola, školka, úřad městské části nejsou zastřešeny jedním bankovním domem. Proto tuto oblast vidíme jako jednu z těch, kde je možné okamžité zlepšení. Dalším námětem je efektivní zhodnocování volných finančních prostředků obce. Naši členové mají s vyjednáváním s bankovními domy velké zkušenosti, proto jsme přesvědčeni, že i v této oblasti máme naší obci co nabídnout.
Otázka: Je nutné zavádět drahé mikroškolky? Není to trošku zbytečná varianta? Ve většině městských částí je nyní problém s místy ve školkách. Stále více radnic však tvrdí, že stavbou školek a podobných zařízení se situace nezlepší. Problém je v tom, že děti do školek chodí od věku 2 - 7 let.. Pokud se do budoucnosti opět zavede, aby do školek chodily děti v rozmezí 3-6 let, situace by se mohla zlepšit. Co pak budeme dělat s prázdnými budovami? Jakého rázu budou tyto mikroškolky? Jaké prostory pro ně využijete? Pro kolik dětí budou a kolik budou stát?
Odpověď: Současné trendy výchovy a vzdělávání (např. časté odklady nástupu dětí do základní školy) zastupitelstvo obce nemůže změnit. Za této situace nám využití mikroškolek, kdy se jeden rodič stará až o 5 dětí u sebe doma, připadá rozumné. Tato varianta není nákladná pro obec a není nutné budovat další prostory.
Otázka: Je nutné zvyšovat počet policejních hlídek?
Odpověď: Ano, v naší obci je velký prostor pro zvyšování bezpečnosti, ať již z pohledu minimalizace trestné činnosti, ke které v Lipencích ve velké míře dochází (vykrádání automobilů, domů, vandalismus a další), nebo z pohledu vysoké míry nedodržování dopravních předpisů. Zvýšením aktivity policie se sníží škody na majetku občanů i obce, kde obnova stojí nás všechny finanční prostředky navíc. Jde nám o nalezení společného řešení s Policií ČR a městskou policií, podobně jako se to podařilo v jiných obcích. Vážíme si práce městské policie a proto ji chceme podpořit, např. i materiálně.
Otázka: Omluvte mou zpitomělost, ale mohli byste nám potencionálním voličům nastínit, kde budete hledat úspory?
Odpověď: Příkladů možných úspor je mnoho. Chceme se zasadit o vypisování většího počtu veřejných výběrových řízení a o oslovení více potenciálních dodavatelů. Zkušenosti ukazují, že to je cesta vedoucí ke snížení výsledné ceny.
Otázka: Trošku jsem se zalekl, když jsem četl zprávu, že chcete jednat o změně územního plánu, aby byl zachován ráz krajiny. Mohli byste být konkrétnější? Jestli to správně chápu, chcete zabránit výstavbě, která by narušila místní krajinu. O jaké území se jedná?
Odpověď: Jedná se nám o zamezení masivní výstavby velkých developerských projektů, pro které je klidná lokalita Lipenců velkým lákadlem. Dále bychom rádi zabránili výstavbě tranzitní komunikace v blízkosti zastavěných částí Lipenců.
Otázka: Není náhodou tato rekonstrukce již v současné době dohodnutá současným vedením radnice?
Odpověď: Jedná se o problém, který se dotýká všech lipeneckých občanů. Proto je jedním z našich vytyčených úkolů. Fakt, že je také součástí plánů stávajícího vedení MČ, nemění nic na vyjádření našeho zájmu o realizaci tohoto projektu.
Otázka: Zajímalo by mě, jak chcete splnit bod "Jednat s DP hl.m.Prahy o možnosti prodloužení linky 241 na Kazín a do Dolních Černošic". Znamená to přesně jak se píše, že budete s DPP jednat, i když se výsledek nedostaví? Nebo opravdu věříte, že jde bod vyjednat? Popřípadě, co chcete udělat, aby mohla autobusová linka z Lipenců do Černošic či na Kazín jezdit? Protože po současné vozovce autobusy jezdit nemohou. O tom se mluvilo již před X lety. A jak byste chtěli docílit její rozšíření?
Odpověď: S DP hl.m. chceme nejen jednat, ale hlavně nalézt řešení. Jsme přesvědčeni, že dosud nebyly projednány všechny reálné možnosti. Po současných vozovkách (možná) nemohou jezdit velké městské autobusy, ale menší mikrobusy pravděpodobně ano. Mikrobusy se pro linkovou dopravu běžně využívají, mj. i v Praze.
Otázka: Jak dlouho členové Sdružení pro Lipence v dané lokalitě žijí? Kde jsme je doposud mohli vidět?
Odpověď: Někteří členové sdružení žijí v Lipencích již řadu let (např. 9 let). Na druhou stranu má většina členů sdružení vlastní zkušenosti s fungováním jiné obce, odkud se do Lipenců přistěhovali. Nyní chceme tyto znalosti využít ve prospěch Lipenců.
Některé z našich členů jste mohl vidět pomáhat hasičům či fotbalistům při jejich akcích pořádaných v Lipencích. Jiní členové našeho sdružení se aktivně zajímají o situaci v ZŠ Lipence.
Otázka: Přečetl jsem si hlavní body Vašeho programu, kterých je opravdu mnoho. Jaké jsou Vaše 3 hlavní konkrétní priority? Jaké máte zkušenosti pro získání finančních prostředků pro realizaci těchto 3 priorit?
Odpověď: Je obtížné předřadit některé z oblastí před ostatní body programu. Za naše hlavní priority považujeme otevřenou komunikaci s občany, transparentnost rozhodování a rozvoj Lipenců se zachováním statutu koncové klidové obce.
Financování obce chceme zajišťovat ze všech dostupných prostředků. V řadách členů Sdružení pro Lipence jsou lidé se zkušenostmi s hospodařením v rámci schváleného rozpočtu i s čerpáním dotací z českých i evropských fondů.
Otázka: Chystáte se v rámci oblasti rozvoje nějak řešit výměnu či opravu obecního vodovodního potrubí? Část domácností v Lipencích dostává vodu, která několikanásobně převyšuje povolenou normu železa.
Odpověď: Již v současné době se plánuje další přívod vody do Lipenců ulicí Josefa Houdka. Tím by měl být zajištěn dostatek vody pro Lipence (v současné době často dochází k výraznému poklesu tlaku vody).
O problému, který popisujete, nemáme v tuto chvíli dostatek informací. V případě našeho zvolení do zastupitelstva zjistíme, jaké jsou možnosti jeho řešení a budeme prosazovat realizaci nejvhodnějšího z nich.
Otázka: Odkud budete čerpat finance pro zajištění programu?
Odpověď: Program samosprávy obce by měl být financován z rozpočtu obce, z prostředků, které se podaří načerpat z programů financování EU, z programů spolupráce vypisovaných Ministerstvem pro místní rozvoj,a případně ze sponzorství jednotlivých projektů.
Otázka: Kdo a jak se bude věnovat jednotlivým bodům programu v rámci sdružení?
Odpověď: V rámci sdružení nejsou jednotlivé oblasti striktně rozděleny, všichni členové se snaží přispět ponejvíce v oblastech, které jsou blízké jejich profesní odbornosti. Prosazování jednotlivých bodů je úkolem pro potenciálně budoucí členy zastupitelstva s podporou ostatních členů sdružení.
Otázka: Jak se budete konkrétně podílet, podporovat, usilovat, rozšiřovat, iniciovat, řešit, jednat, uvádět, hospodařit, rozpracovat, nastavovat, hledat, aktivně vyhledávat a nalézat, posílit a navíc ještě zasazovat se v jednotlivých bodech programu?
Odpověď: Program prosazovaný sdružením obsahuje smysluplné cíle, které by měly být zahrnuty do programu činnosti samosprávy obce a v návaznosti prosazovány jednotlivými orgány (zastupitelstvo,obecní rada) a zaměstnanci obce s podporou občanů. Zcela konkrétní kroky pak vyplynou při jednání obecní samosprávy o jednotlivých oblastech. Členové sdružení jsou připraveni se zapojit do aktivního řešení jim profesně blízkých úkolů a nezůstávat v samosprávě obce pouze pasivním a nic nepřinášejícím elementem.
Otázka: Jak byste chtěli, konkrétně, změnit územní plán?
Odpověď: Chtěli bychom zamezit vzniku nové tranzitní komunikace z Černošic přes Lipence na Strakonickou silnici.
Otázka: Proč používáte pro svoji propagaci stejných barev jako celorepubliková kampaň ODS? Jste snad jejich pobočkou?
Odpověď: při volbě barev jsme vycházeli z barevnosti znaku Lipenců. Pobočkou ODS nejsme, ale možná se můžete tázat jich, proč ve své kampani použili barev Lipenců.
Otázka: Rád bych se dozvěděl více o Vašem zájmu dokončit protipovodňová opatření pro Dolní Černošice. Někdy od roku 2003 jsou již k dispozici příslušné a (pokud vím) schválené projekty. Odpověď: Víme, že existuje projekt a že protipovodňová opatření již byla realizována na Zbraslavi a v Radotíně, avšak v Dolních Černošicích ne. Konkrétní projekt neznáme, jsme ale ochotni a připraveni se tomuto problému věnovat. Nabízíme Vám, že bychom se jako zastupitelé zasadili o řešení situace i v Dolních Černošicích.