Podrobný program Sdružení pro Lipence
2018-2022
Co budeme rozvíjet?
Lipence se za poslední čtvrtstoletí změnily z vesnice o tisíci obyvatelích na obec s bezmála třemi tisíci trvale hlášených obyvatel a další tisícovkou lidí v rekreačních územích na Kazíně a v Dolních Černošicích. Od devadesátých let se v Lipencích staví výhradně nové domy a byty. Chybí zde veřejný prostor, náves nebo náměstí, kde by mohly být obchody a místo pro společenské a kulturní akce. Prostory pro lidi v Lipencích naopak mizí, viz nešťastná přeměna staré lipenecké návsi u zvoničky nad restaurací U Járina na předimenzované obratiště autobusu.
Nová výstavba také znamená více aut. Ulicí Josefa Houdka již dnes projíždí 3600 aut denně a v Černošické se každé ráno tvoří zácpy, když rodiče vozí děti do školy. Intenzita dopravy se dále zvýší po dokončení bytů a řadových domů pro 200 nových obyvatel v lokalitě Lipenecký park u konečné autobusu. Na poslední chvíli současné vedení obce ještě schválilo výstavbu golfového klubu a ubytovacích zařízení v Oddechové ulici a souhlasilo se zatarasením Boudovy ulice, která měla být původně průjezdná a měla odlehčovat provozu v obytných zónách.
Velká část území obce není obsloužena veřejnou dopravou, zejména ulice Jílovišťská a navazující ulice Ke štěrkovně a Na Lhotkách, kde již probíhá nebo se připravuje nová výstavba.
Zadáme vypracování územní studie celého území Lipenců, která bude koncepčně řešit umístění centra obce, podporu rozvoje služeb v obci, rozšiřování veřejných prostor a dopravní obslužnost.
Po odsouhlasení studie zastupitelstvem zahájíme projektovou přípravu a začneme s realizací tohoto záměru.
Zadáme aktualizaci demografické studie z roku 2015, abychom mohli plánovat kapacitu školních a předškolních zařízení a rozvoj péče o seniory. Vyřešíme vlastnické vztahy týkající se infrastruktury a ulic.
Zlegalizujeme inženýrské sítě.
Současný platný územní plán umožňuje navýšení zastavěné plochy obce až o 20 %. Proto v tomto volebním období nepodpoříme žádné další žádosti o přeměnu luk a polí na stavební parcely nad rámec platného územního plánu.
Naopak budeme podporovat existující záměr magistrátu zrušit tzv. územní rezervy pro další výstavbu, to znamená plochy, u kterých by byla v budoucnu možná přeměna na stavební pozemky (např. louky v blízkosti lesa u hájenky).
Pro stavební povolení ubytovacího komplexu Natland budeme jednat s investorem o podpoře výstavby obvodových ulic a další infrastruktury Lipenců.
Ve spolupráci s ROPIDem a městskou částí Praha-Zbraslav zřídíme linku minibusu v trase Radotínská lávka – Jílovišťská – Na Lhotkách – Baně – Zbraslav.
Minibus 243 z Kazína do Dolních Černošic je dosud provozován v provizorním režimu. Dořešíme zbývající problémy a zajistíme stálý provoz.
Budeme jednat o tarifní výjimce, aby lidé z Lipenců mohli jezdit vlakem z Černošic do Prahy na Lítačku/Opencard za pražský tarif.
Dokončíme záměr, který Sdružení pro Lipence prosadilo v závěru končícího volebního období – provedení dopravní studie s měřením dnešní dopravní zátěže a prognózou nárůstu dopravy v důsledku plánované výstavby nových domů a bytů.
Na tomto základě vytvoříme plán dopravní obslužnosti, který bude definovat nové obvodové silnice pro odklon budoucí dopravy. Realizací těchto silnic podmíníme další developerský rozvoj v obci.
Budeme pokračovat v rekonstrukci komunikací. Zasadíme se o urychlené dokončení rekonstrukce ulic Na Lhotkách a K Průhonu a obratiště Jílovišťská.
Podpoříme vznik ordinace praktického lékaře.
Vypracujeme program péče o lipenecké seniory – dotované obědy, klubové zázemí, aktivity, služba domácí péče, gratulace k životním jubileím.
Podpoříme nebo obnovíme další tradice a rituály, jako je vítání občánků, připomínání významných výročí nebo stavění májky.
Podpoříme tradiční komunitní akce jako pálení čarodějnic, masopust, dětský den.
Podpoříme místní knihovnu.
Budeme spolupracovat se stávajícími i nově vznikajícími spolky a finančně je podpoříme.
Vytvoříme místa pro setkávání a odpočinek občanů a osadíme Lipence pěknými lavičkami.
Zrekonstruujeme stávající dětské hřiště a umístíme další herní prvky do vybraných míst Lipenců.
Podpoříme vznik multifunkčního společenského sálu.
Budeme partnery legálních stavebníků individuálních staveb domů za podmínky dodržení pravidel stanovených územním plánem (funkce, počet podlaží, koeficient zastavěnosti) a stavebními předpisy.
V tomto volebním období se předpokládá dokončení nové čističky odpadních vod. Dokončíme projekt kanalizace pro Kazín a rekonstrukce Oddechové ulice, která bude zahrnovat chodník v celé délce s osvětlením i nové autobusové zastávky.
Budeme aktivně spolupracovat s Protipovodňovou komisí MHMP a prosazovat rozumnou variantu úprav údolnice (průlehu) bez zbytečných přemostění a složitých vtokových objektů.
Nesouhlasíme se záměrem splavnění Berounky pro rekreační plavidla.
Podpoříme záměr Prahy a Černošic postavit novou lávku, která bude v případě potřeby průjezdná pouze pro vozidla Integrovaného záchranného systému a při povodni bude sloužit k evakuaci Dolních Černošic.
Parkoviště u lávky ve spolupráci s magistrátem upravíme tak, aby nedělalo ostudu.
Opravíme pobřežní cestu mezi Kazínem a Dolními Černošicemi.
Jak budeme fungovat?
Jsme slušní lidé a chováme se k ostatním slušně. Jsme přesvědčeni, že nejlepší řešení se rodí z diskuse lidí s různými názory. Nedělíme lidi na starousedlíky, naplaveniny, sportovce nebo třeba zahrádkáře, ale hájíme rozhodnutí, která jsou ku prospěchu všech.
Informace, které úřad zpracovává, mají být pro občany snadno dohledatelné a musí být zveřejněny dříve, než padne rozhodnutí.
Proto budeme včas sdílet na webových stránkách úřadu zejména záměry, smlouvy, stanoviska, poptávky, objednávky atd.
Budeme vydávat tištěný informační zpravodaj.
Zřídíme profil úřadu na Facebooku a budeme zveřejňovat důležité informace také ve veřejné skupině Lipence na této sociální síti.
Diskusi na program jednání zastupitelstva zařadíme tak, aby občané, kteří na jednání přijdou, nemuseli dlouho čekat.
Důležité aktuální informace budeme sdílet v mobilní aplikaci do zaregistrovaných mobilů a prostřednictvím SMS rozhlasu.
Nikdy nedovolíme, aby vedení obce přijímalo zásadní rozhodnutí bez souhlasu zastupitelstva.
K důležitým rozhodnutím, jako je umístění významných staveb, vždy vyvoláme veřejnou debatu.
Budeme i nadále pořizovat a zveřejňovat videonahrávky z jednání zastupitelstva.
Do práce pro obec zapojíme více aktivních lidí ve výborech zastupitelstva i v komisích rady.
Vážíme si lidí, kteří osobně dojdou na úřad, a je jedno, jestli s otázkou, nápadem nebo stížností.
Lipenecký úřad musí být volně přístupný občanům pokud možno bez objednávání, zvonění a zamčených dveří v úředních hodinách.
Úřední hodiny prodloužíme.
Chceme zachovat vyrovnaný nebo přebytkový rozpočet a s finančními prostředky městské části budeme hospodařit účelně a rozvážně.
Zaměříme se na další zdroje financování, dotace a granty a budeme je aktivně vyhledávat a využívat.
Hospodaření Lipenců musí být transparentní, s dostupnými podklady a vysvětlením.
Co budeme chránit?
Musíme zajistit bezpečí pro děti při cestách po Lipencích i při hrách. Dobrá školka a škola a sportovní a spolková činnost lipeneckých hasičů, fotbalistů, rybářů či spolku rodičů Škrpál přináší do obce skutečný život. Sbor dobrovolných hasičů přispívá k zajištění bezpečnosti při mimořádných událostech. Nádhernou přírodu doslova za domy musíme ochraňovat.
Doplníme chybějící chodníky.
V obytných zónách i jinde budeme vyžadovat ohleduplnou jízdu a dodržování rychlostních limitů.
Vybereme a zařídíme místa, kde by se děti mohly bezpečně projet na kole, koloběžce, inlajnech nebo skateboardu.
První zmínka o Lipencích pochází již z 12. století. Generace našich předků nám připomínají drobné sakrální stavby, jako je kaplička v ulici Josefa Houdka, zvoničky a boží muka, ale také historické aleje, památník padlých ve světových válkách, Husův kámen a další místa, o která se budeme pečlivě starat.
Najdeme kronikáře, který by pokračoval v obecní kronice.
Uspořádáme výstavu o historii obce s využitím obecní kroniky, školní kroniky, kronik trampských osad, dobových fotografií a výpovědí pamětníků.
Zdigitalizujeme obecní kroniku a zpřístupníme ji na webových stránkách úřadu.
Dokončíme a vybavíme nový pavilon základní školy.
V letošním roce Sdružení pro Lipence prosadilo zadání koncepční architektonické studie školy a k ní patřících pozemků a budov jako funkčního celku.
Řešit je nutné zejména rozšíření stávající jídelny, stavební úpravy původní budovy, kde se po dokončení nového pavilonu uvolní prostory šaten a sborovny.
Škola potřebuje větší ředitelnu, kancelář pro administrativu a místnost pro individuální schůzky učitelů s rodiči, zázemí a případně i byt pro školníka.
Je třeba opravovat vlhnoucí zdi a zatékání, rekonstruovat toalety dětí, pořídit novou elektroinstalaci.
Podpoříme záměr na pozemcích kolem školy vytvořit zahradu, různé herní prvky a zákoutí.
Podpoříme rekonstrukci a opravy sportovní haly a záměr školy vybudovat přístavbu, do které by se vešla větší nářaďovna, tribuna pro diváky, malý sportovní sál a stabilizační byt pro zaměstnance školy.
Tempo rozšiřování kapacity školky vyplyne z aktualizované demografické studie. Dokončíme rozpracovaný projekt přístavby mateřské školy, ale předpokládáme, že realizace stavby není v současnosti urgentní.
Navrhujeme stavět až ve chvíli, kdy se naskytne možnost financování s minimálním podílem městské části.
Naopak, ve spolupráci se školkou urychleně zrealizujeme projekt nové zahrady.
Podpoříme záměr Sokolů vybudovat ve spolupráci s hasiči a základní školou víceúčelový sportovní areál u stávajícího hřiště včetně nového zázemí, hřiště pro hasičský sport a běžeckého oválu.
Podpoříme provoz TJ Sokol a budeme udržovat obecní majetek, který spolek využívá, včetně dětského hřiště.
Podpoříme údržbu a opravu budovy hasičárny a záměr vybudovat zázemí k odpočinku pro hasiče ve službě včetně kuchyňky, sprch a sociálního zařízení.
Lesy, louky, řeka – mnoho z nás se rozhodlo žít zde v Lipencích právě pro blízkost k přírodě. Tuto mimořádnou hodnotu naší obce budeme aktivně spravovat a chránit, a to ve spolupráci s příslušnými státními orgány a organizacemi.
Budeme chránit místa s výskytem chráněných druhů rostlin a živočichů.
Zachováme biotopy se specifickým charakterem, např. mokřady.
Budeme udržovat a revitalizovat lipenecké potoky, jezírka a nádrže.
Provedeme inventuru významných stromů, zadáme dendrologické posudky na stávající dřeviny a zavedeme postupy jejich obnovy a údržby.
Revitalizujeme zničené oblasti a území s vysokou přírodní, kulturní, historickou či jinou hodnotou, jako je např. sad v Jílovišťské ulici nebo Kazínská skála (ve spolupráci se Středočeským krajem).
Podpoříme záměr hlavního města zřídit na soutoku Vltavy a Berounky příměstský park Soutok. Preferujeme, aby park byl spíše klidovým přírodním územím, než aby přitahoval davy návštěvníků, jak to vidíme u levobřežní cyklostezky u Berounky.
Budeme se aktivně účastnit příprav parku a tuto představu prosazovat.
Zmapujeme černé skládky a budeme je postupně likvidovat.
Zajistíme lepší dostupnost legálních způsobů, jak se zbavit odpadu.
Ověříme, zda aktuální kapacita velkoobjemových kontejnerů dostačuje a případně ji navýšíme.
Rozšíříme otevírací dobu sběrného místa v ulici Na Bambouzku.
Budeme jednat s Pražskými službami a. s. o častějším svozu tříděného odpadu a o doplnění kontejnerů na další druhy odpadu.
Podpoříme dobrovolné úklidové akce finančně a materiálně.
Prověříme provoz čističky odpadních vod, která podle stížností obyvatel obtěžuje okolí úniky splašků a nadměrným zápachem.